Eksamenskurser i dansk

Professionel og målrettet eksamenstræning 

Eksamenskurser i dansk

På vores målrettede eksamenskurser deltager du i et lille, eksklusivt team på 6-8 deltagere. Af vores dygtige undervisere får du den nødvendige hjælp til at bestå.

Vi mødes én gang om ugen. Vores eksamenskurser foregår som hybridundervisning, hvilket vil sige, at du kan vælge mellem enten at deltage online eller møde op fysisk hos os i centrum af København.

Du får online adgang til at træne alle tre delprøver: læseforståelse, skriftlig eksamen og mundtlig/lytteforståelse, som du laver som hjemmearbejde mellem hver undervisningsgang.

Vores undervisere har mange års erfaring med at undervise i danskprøverne og ved derfor, hvad der kræves for at bestå. Du vil derfor få al den feedback og alle de input, du har brug for.

Hør Jacob fortælle om
Danskbureauets eksamenskurser

Er dit skriftlige dansk godt nok?
Få hjælp til at vurdere dit niveau

Kvinde og mand fra Danskbureauet foran bygning

Har du andre spørgsmål, end dem vi har listet her?

Spørgsmål og svar (relateret til eksamenskurser)

Vi har ikke nogen specifikke optagelseskrav, men for at få det fulde udbytte af dit studieprøvekursus skal dit dansk ved kursusstart være på niveau C1 (DU3, modul 6). 

Vælg så mange uger du kan. Øvelse gør mester.

Du kommer primært til at arbejde med tidligere eksamensopgaver, men får også adgang til relevante medietekster og supplerende opgaver.

Du får mulighed for at aflevere ét studieprøve-opgavesæt (skriftlige opgaver og læseforståelsesopgaver) om ugen.

Du skal være indstillet på at bruge 4-6 timer på hjemmearbejde om ugen.

Dine skriftlige opgaver afleverer du via mail senest to dage før hver mødegang, så din underviser kan forberede sin personlige feedback til dig. 

Måske du også kunne være interesseret i

Four women sitting around a table in a bright office, smiling and looking down at a textbook

Danskkursus for fortsættere

Har du taget et begynderkursus i dansk, og vil du gerne blive endnu bedre til dansk?
Læs mere her
To mennesker tager sammen

Intensive privatlektioner

Med et intensivt danskkursus 1:1 lærer du sproget hurtigt og effektivt.
Læs mere her
Language teacher helping a student with pronunciation during a one-to-one lesson

Fleksible privatlektioner

Fleksibilitet møder individuelle behov
Læs mere her

Send os en besked

Portræt

Eksamenskurser

BA i Dansk Sprog og Kommunikation

Jeg har undervist højtuddannede udlændinge i dansk siden 2000, først på KISS Sprogcenter, og siden i Danskbureauet, som jeg grundlagde i 2006.

I min undervisning er jeg efter sigende tålmodig, medlevende og nysgerrig. Jeg har samtidig et skarpt øre for sproglige nuancer og fejltyper, som jeg bruger til hurtigt og ærligt at afdække det nærmeste udviklingspotentiale. Jeg er ekspert på mit område og stadig dybt fascineret af, hvordan forskellige mennesker tænker og lærer sprog på forskellige måder. Jeg elsker at arbejde sammen med højt motiverede mennesker, der sætter sig høje mål for deres kursus med mig – og når dem.

Jeg har desuden skrevet undervisningsbøgerne ”Direkte Dansk”*, som følger vores helt særlige og meget effektive undervisningsmetode med særligt fokus på at etablere et korrekt talt dansk, herunder en forståelig udtale. Jeg forestår også vores interne oplæring af nye undervisere i metoden og i udtaletræning generelt.

Ved siden af mit arbejde i Danskbureauet er jeg også censor ved Studieprøven. Jeg har også fungeret som opgaveforfatter ved Studieprøven i Ministeriets Opgavekommission og som eksaminator og ekstern censor ved Prøve i Dansk 3 (PD3).

*De to første bøger i serien er udgivet på forlaget Praxis.

Portræt Jacob

Jacob

BA i Engelsk. HD i Business Adm.

Jeg har undervist udlændinge i dansk siden 1999 og har også fungeret som udviklingschef og chefkonsulent for en større dansk undervisningsvirksomhed siden 2008, inden jeg indtrådte som partner i Danskbureauet i 2016.

Mine spidskompetencer er privatundervisning af voksne – én til én, udtaleinstruktion og -rettelse, teacher training og kvalitetssikring og konceptudvikling af målrettede sprogkurser

Jeg afholder også kurser i engelsk på business- og konversationsniveau for private virksomheder og offentlige institutioner.

Jeg har stor erfaring med udvikling og implementering af målrettede kursuskoncepter og -materialer i tæt samarbejde med virksomheder og organisationer.

Som underviser arbejder jeg professionelt og ambitiøst med mine kursisters sproglige mål.